web design templates

OfisPlan 3 Neler Yenidir?

OfisPlan üzerinde geliştirilen tüm yeni ve geliştirilmiş özelliklerin bir listesi bulunmaktadır.

Katmanlar (Layers)

Mekan planlarında görmek istediğiniz şeyi hızla değiştirir. Dört katman varsayılan olarak dahil edilmiştir: Personeller, Varlıklar(Varlıklar), Atanmış Masalar ve Atanmamış Masalar. Özel katmanlar sunar. Örneğin; BT Departmanındaki tüm çalışanları göster veya yalnızca ilk yardım eğitimi almış çalışanları göster v.b.

Gelişmiş Arama

Hızlı Arama çubuğu tüm öğeleri aramak için kullanılabilir: Personeller, Varlıklar(Varlıklar), Masalar ve Rezervasyonlar. Her öğe türü için tüm bilgi alanları aranabilir ve birden fazla kritere sahip öğeler aranabilir.

Örneğin. 10'dan fazla koltuklu ve telefonlu uygun bir Toplantı Odası bulur.

Varlıklar

Varlıklar Personel panellerinden ayrı olarak bulunur ve kendi katmanlarına yerleştirilebilir. Varlıklar farklı kategorilere (telefon, yazıcı vb.) ve özel alanlara atanabilir.

Masa Özellikleri

Masalar, Personeller ve Varlıklar gibi özellik ve bilgi alanlarına sahiptir. Bir masaya tıklayarak bilgi görüntülenebilir ve özel alanlar eklenebilir. Masalar rezerve edilemez olarak ayarlanabilir.

Transfer Yönetimi

Personeller kalıcı bir transfer istemek için herhangi bir masayı sağ tıklayabilir. Yöneticiler transfer isteklerini gözden geçirme ve transfer işlemini onaylama ve tamamlama veya reddetme olanağına sahiptir. Tamamlanan transfer arşivlenir ve bir listede görülebilir

Rezervasyon Alanları

Rezervasyonlara özel alanlar verilebilir. Bu, her rezervasyon hakkında daha fazla bilgi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş Listeler

Listeler birçok kez daha hızlı yüklenecek şekilde optimize edilmiştir, böylece çalışmalarda yavaşlama olmadan binlerce çalışanınız olabilir. SHIFT + SOL TIKLA ile toplu silme özelliği eklendi.

Düzenleme modunda, artık bir simge personelin mekanda olup olmadığını gösterir.

Raporları Dışa Aktar

Raporları hızlı bir şekilde yazdırabilir ve tek bir tıklatmayla PDF veya CSV'ye dışa aktarabilirsiniz. Bu yeni düğmeleri herhangi bir raporun sağ üst kısmında bulabilirsiniz.

Harita(Map) Ayarları

Harita ayarları Proje Ayarları aracılığıyla global olarak değil her harita için ayarlanabilir. Harita ayarlarını düzenlemek için, Harita'yı seçip ardından Kenar menu'nün en üstündeki simgeyi seçin.

iCalendars

Proje ayarlarından proje için iCalendar etkinleştirilebilir ve personel profillerinde personellere özel iCalendards etkinleştirilebilir. Rezervasyonlar oluşturulduğunda, düzenlendiğinde veya silindiğinde bir bildirim gösterilecek ve ICS dosyaları güncellenecektir. iCalendar ICS dosyaları Outlook, Outlook Live, Google Takvim, Yahoo Takvim, iPhone ve iPad Takvim ve Android Takvim'e aktarılabilir.

Etkinlik Log

✓ Personel Ekleme, Transfer Talebi vb. Olayları kaydeder.

✓ 50'den fazla farklı etkinlik etkinleştirilebilir.

✓ Etkinlik loglarından yönetici raporları oluşturur.